Samo veselo!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Samo veselo!

Druzenje
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 KADULJA (Salvia officinalis L)

Ići dole 
AutorPoruka
lakky
moderator



Broj poruka : 35
Datum upisa : 31.03.2007

KADULJA (Salvia officinalis L) Empty
PočaljiNaslov: KADULJA (Salvia officinalis L)   KADULJA (Salvia officinalis L) Icon_minitimeSub Maj 26, 2007 7:12 pm

KADULJA (Salvia officinalis L) DSC01935
Kadulja (Salvia officinalis L.) iz obitelji usnatica, ime je dobila po talijanskoj riječi salvare što u prijevodu znači – spasiti. Naziva se još divlji kuš, kuš, pitoma kadulja, pelim, pitomi pelin, žalfija. U starim zapisima o ljekovitom bilju možemo naići na niz podataka o kadulji. U Engleskoj za kadulju kažu da tko želi dugo živjeti, neka u svibnju jede kadulju. U skriptama iz Salerna kadulju se opisuje kao zaštitnicu zdravlja, pomoćnicu u mnogim nevoljama i često kao spasiteljicu od smrti. Dr. Brojs u svojoj knjizi navodi veliku djelotvornost kadulje ako se kuha tri minute i tada pije kao čaj. Nisu je upotrebljavali samo za liječenje, nego i za mnoge rituale i ljubavne čarolije.
Kadulja je mediteranska biljka koja raste kao višegodišnji mali grm s drvenastom stabljikom koja naraste između 50 i 70 centimetara visine, ima jaki drvenasti korijen, listovi su čvrsti i uski, duguljasto jajastog ili eliptičnog oblika, nasuprotno poredani na dugoj peteljci, sivozelene su boje i obrasli gustim dlakama. Usnati cvjetovi su ljubičaste boje koji se razvijaju na vrhu stabljike kao vertikalni klas, a cvatu u svibnju i lipnju.
Miris je aromatičan poput kamfora, a okus je gorko trpak i mirisav. Ta mediteranska biljka kod nas raste duž cijele obale i na otocima, na škrtom zemljištu kamenjara, a livadna kadulja na livadama i proplancima. Beremo list i cvijet. List se bere prije cvatnje u travnju i iza cvatnje u lipnju, a cvijet u svibnju i lipnju. Kadulja i poslije cvatnje izbacuje nove listove koji se mogu brati tijekom godine. Sušimo ih na toplom i prozračnom mjestu.

Ljekovito djelovanje
Kadulja sadrži eterična ulja, absinthin, tujona, salviol, tion, cineol, salven, resin, pinen, borneol, linalol, kamfor, tanin, gorke tvari, bjelančevine, škrob, gumu, kaliji, kalciji, kalcijev oksalat, fosforne i triterpenske kiseline. S obzirom na to da sadrži dosta tujona, kod prevelike uporabe kadulje mogu se pojaviti grčevi.
Kadulja je jedna od mojih prvih omiljenih biljaka koju sam kao dječak znao po gorkastim listovima. Spoznavajući s vremenom ljekovitost kadulje, kao i njezino ljekovito djelovanje, počeo sam izrađivati sirup za kašalj, najprije od lista, a kasnije od lista i cvijeta kadulje. Kadulja je biljka nadnaravnih mogućnosti u liječenju pojedinih oboljenja, jer gotovo neobjašnjivo liječi određena oboljenja.
Ako se pročitaju zapisi iz povijesti, proizlazi da je kadulja biljka koja može pobijediti i samu smrt i donosila je izvrsne rezultate u liječenju. Pošto može zamijeniti antibiotik, nije ni čudo što su joj davali toliko značenje ako znamo da je antibiotik formula novijeg datuma.
Kadulja je biljka usne šupljine, biljka bez koje ne možete ni zamisli liječenje usne šupljine i grla, bilo čajem, tinkturom ili žvakanjem lista kadulje. Kao antiseptik, antibakterik i antibiotik ima širu primjenu u liječenju unutarnjih i vanjskih oboljenja. Liječenje usne šupljine i grla s kaduljom najviše primjenjujemo kod oboljenja zubnog mesa, krvarenje zubnog mesa, afti, gljivica, raspucalog jezika, upale sluznice usta, zadaha iz usta, angine, katara grla, oboljenja glasnica, kod ulceracije grla, jednjaka, faringitisa i slično. Najpoznatije je žvakanje listova kadulje radi preventivnog djelovanja kod epidemija gripe, a kod težih oboljenja grla i zubnog mesa (karcinom) preporučuje se žvakanje kuglica koje napravimo od kadulje, trpuca (sabljastog) i mladih listova stolisnika. Za ispiranje upalnih mjesta u ustima, grlu, koži i na ranama, stari je pučki lijek, pogotovo ako se kuha u pola vode i pola vina.

Pročišćavanje krvi
Kao tinktura je prikladna za pripravke s ostalim tinkturama kada se njezina ljekovitost povećava. Naprimjer s tinkturom arnike za ispiranje rana i kožnih oboljenja (osipa, lišaja, kraste, čireva itd). Kod ženskih oboljenja i raznih tegoba dobar je prirodan lijek za regulaciju mjesečnice, menstrualnih grčeva, bijelog pranja, hormonalnih poremećaja i navala vrućine u menopauzi. Kod opasnosti od pobačaja pijenje čaja od kadulje može smanjiti rizik. Kao termoregulator, kadulja može smanjiti znojenje kod osoba koje su mu sklone (npr. noćno znojenje), ali ga može i izazvati kod osoba kojima je to potrebno. Kadulja djeluje kao diuretik, tj. pojačava izlučivanje mokraće, ali i sprečava noćno mokrenje. Kadulja se u pučkoj medicini koristi i za liječenje oboljenja krvi, pogotovo kod pročišćavanja krvi i našeg organizma tako da se njezino detoksativno djelovanje koristi za liječenje niza oboljenja pogotovo što u pučkoj medicini postoji pravilo da najprije oslobodimo tijelo i krv od svih toksina, a tek onda liječimo simptome oboljenja. Kao antiseptik kadulju rabimo za liječenje kožnih nečistoća kao kozmetiku, te kožnih oboljenja (akni, masne kože, svraba, osipa, ekcema, lišaja, uboda insekata) ispiranjem ili oblozima. Poznato je djelovanje praška kadulje koji liječi zagnojene rane i pomaže bržem zarašćivanju. Kao blagi stimulator kod problema impotencije kadulja djeluje kao afrodizijak, kod slabosti živaca, depresije, neuroza, kadulja djeluje umirujuće. Kod slabog rada želuca ili slabog apetita kadulja u vidu praška pobuđuje rad želuca i stvara apetit, umiruje grčeve, nadimanje, povraćanje i proljev.

Sprečavanje ćelavosti
Novije vrijednosti kadulje potvrdili su engleski istraživači koji su otkrili da kadulja djeluje na smanjivanje acetil-kolina (enzima), kojim se smanjuju i sprečavaju procesi kod Alzheimerove bolesti, a ujedno preporučuju kadulju kao vrlo bogat antioksidans. Japanci navode da uz divlji kesten, ružmarin, tušt, mrkvu, hamamelis, alou, ricinus, maslinu, ananas, vinovu lozu, avokado, badem... i kadulja kao dobar kozmetik, utječe na pojavu bora jer sprečava slobodne radikale koji oštećuju stanice. Djeluje i na kolagen da ostane elastičan i topiv. Azijska crvena kadulja sprječava ćelavost. Kod problema s kandidom za vaginalna ispiranja koristimo čaj kadulje.

Kontraidikacije
Kontraindikacije su zabilježene kod punokrvnih osoba, zato je kadulja biljka za anemične i melankonične osobe. Ljekovito djelovanje kadulje vidljivo je nakon 3 do 4 dana, kod nekih osoba i više, i to ukoliko se uzima u terapijskim dozama.
Kadulja je biljka koja se uspješno slaže s ostalim biljkama koje nemaju eteričnog ulja, a posjeduju niz ljekovitih svojstva i ljekovito djelovanje, te se tako dopunjavaju. To su sljez, preslica, breza, medvjeđe grožđe, šipak, pelin... s arnikom. Ako čaju od kadulje dodamo 20 kapi tinkture arnike, možemo ga koristiti za ispiranje rana i grgljanja kod bolesti usne šupljine.

Začin
Koristi se i kao začin za pripremu jela od mesa (jetra) i ribe (jegulja, ugor, raža, morski pas). Kod pečenog mesa kadulja se dodaje za dobivanje arome, a dodajemo je i u mljevena mesa, u vidu praška i mljevenog svježeg lista. Prašak kadulje možemo koristiti kao začin kod svih gore navedenih oboljenja, pogotovo kod raznih dijeto-terapija.

Clanak je od homeopate I. Lesingera
Nazad na vrh Ići dole
 
KADULJA (Salvia officinalis L)
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» NEVEN ( Calendula officinalis )
» VALERIJANA, ODOLJEN (Valerijana officinalis)

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Samo veselo! :: Dobrodošli! :: Herbarij-
Skoči na: