Samo veselo!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Samo veselo!

Druzenje
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 STOLISNIK (Achillea milleofolium)

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
lakky
moderator



Broj poruka : 35
Datum upisa : 31.03.2007

STOLISNIK (Achillea milleofolium) Empty
PočaljiNaslov: STOLISNIK (Achillea milleofolium)   STOLISNIK (Achillea milleofolium) Icon_minitimeUto Maj 29, 2007 7:22 pm

STOLISNIK (Achillea milleofolium) Stolisnik3

Stolisnik (Achillea millefolium L.) iz obitelji glavočika, naziva se još hajdučka trava, šporiš, kunica, petrovsko cvijeće, rman i stolis. Naziv »Achilea« dobiva po Ahileju, kojem je Afrodita liječila ranu. Naš naziv govori sam za sebe – stolisnik ili stotinu listova, mada »millefolium« znači tisuću listova. Hajdučka trava se smatra najoriginalnijim narodnim imenom, koja govori da su hajduci ovu biljku nosili uvijek sa sobom (platnena vrećica s praškom, oko vrata), radi liječenje raznih rana od hladnog i vatrenog oružja. Stolisnik je samonikla i trajna biljka, visine do 80 centimetara, stabljika joj je čvrsta, puna i dlakava, na kojoj su poredani naizmjenično, dvostruko-trostruko perasto iscijepani listovi. Cvjetići su glavičasti, smješteni u štitac, bijeli ili ružičastocrveni. Podanak je površinski – horizontalan i razgranat. Stolisnik cvate od travnja do rujna, ima gorak okus i aromatičan miris. Možemo ga pronaći doista svugdje. Raste po poljima, livadama, uz puteve, kraj pruga, među oranicama, voćnjacima, planinskim visoravnima i nasipima, a voli umjereno vlažno zemljište.
Beremo mlade proljetne listove koje rabimo za pripremu ukusnih jela ili kao začin. U vrijeme cvatnje beremo biljku u dužini 30 centimetara, napravimo snopiće ili vezice te ih obješene sušimo na toplom i prozračnom mjestu. Kad se osuše, rukama ih usitnimo i pohranimo u suhu ambalažu. Možemo i svježu biljku narezati na sitne, oko centimetar duge dijelove, te rasprostremo i sušimo na toplom, prozračnom mjestu u hladu. Lišće prije cvatnje sadrži sve ljekovite sastojke, ali za vrijeme cvatnje ti ljekoviti sastojci su u cvijetu. Od cvijeta i listova dobiva se eterično ulje, plave boje – azulen, a sadrži i vitamine K i C, karotin i mnoge druge ljekovite sastojke.

Ljekovito djelovanje

Tisućljetna tradicija uporabe stolisnika bilježi njegovu uporabu u liječenju i sprečavanju infekcija kod vanjskih i unutarnjih krvarenja, ženskih bolesti, čišćenja krvi i izbacivanja sekreta te unutarnjih upalnih procesa (mokraćni organi i putevi, želudac, crijeva). Popularna je terapija sa svježim sokom stolisnika, kojim jačamo probavne organe i pročišćavamo krv. Eterično ulje je dobar lijek za jačanje živaca (nervino ekscitans) i dobar aromatik. Znanstvenim istraživanjima, potvrđena su djelovanja tinkture stolisnika na Staphylococcus aureus, Bacillus subtillus, Mycobacterium smegmatis, Escherichia coli, Shigella sonnei i Shigella flexnii. Ne mogu ne usporediti tradiciju i nova znanstvena istraživanja jer su ona ipak vjerodostojan pokazatelj koliko je pučka medicina bila u pravu. Zbir svih djelovanja stolisnika, kao i njegova uporaba u liječenju je velika, te smatram da je najbolji pokazatelj ljekovitosti i primjene stolisnika prikaz njegove uporabe po sustavu organa kao i po pojedinim organima.
To su prije svega bolesti dišnih puteva i organa – astma, influence, bronhitis, angina, upale grla (za grgljanje), upale zubnog mesa, kašalj, paralize respiratornih organa, porebrice, krvarenje pluća, gripa, groznica, dječja groznica, prehlada i krvarenje nosa.
Stolisnik se tradicionalno koristi i kod bolesti srca te krvožilnog sustava. Za srce se generalno rabi tonik za srce – za ubrzano bilo srca, anginu pektoris, povoljno djeluje na viskoznost krvi, arteriosklerozu, poremećaj cirkulacije, embolus, čišćenje krvi, zaustavlja krvarenje, unutarnje krvarenje. Za varikozne vene upotrebljava se krema od gospine trave, stolisnika, divljeg kestena i arnike. Stolisnik je učinkovit i kod bolesti jetre – ascitisa, ciroze, masne jetre, zastoja u radu jetre, raznih lezija, otečene jetre i raka. Općenito se koristi kod svih kroničnih želučanih oboljenja, dispesije, pojačava apetit, smanjuje katar, regulira izlučivanje želučane kiseline, gastritis, grčeve, kolitis, liječi sluznicu, regulira probavnu fermentaciju i ublažava abdominalne bolove.

Moguće alergije

Poznata je učinkovitost stolisnika i kod bolesti crijeva – grčeva, katara, slabog rada crijeva, potiče rad perlistaltike, regulira crijevnu floru, tj. odnos bakterija vrenja i truljenja, proljeve, dijareje, dezinterija, konstipaciju, hemoroide, krvarenje hemoroida, nadimanja, a čisti i od glista.
Kod bolesti mjehura pomaže kod cistitisa, pijesaka, kamenaca, a i u slučajevima mokrenja u krevetu. Liječe se i bolesti bubrega – nefritis, krvarenje bubrega, pročišćava mokraću, pijesak, kamence, giht i bakterije. Stolisnik se učinkovito koristi i kod bolesti kože. Od raznih kožnih nečistoća do akna, apcesa, ekcema, prištića i lišajeva, kada se kozmetički problemi rješavaju tonikom i ispiranjem kože. Kao antiseptik djeluje na opekline, osipe, ispucalu kožu ruku, kraste, bradavice dojke, razne upale kože, saboreje i psorijaze. Stolisnik se može koristiti i protiv krvarenja rana, za hematome, čireve, ospice te kao losion za kosu.
Kod bolesti kostiju stolisnik se rabi protiv artritisa, reume i reumatskih bolova, a kod bolesti živaca protiv histerije, slabih i napetih živaca te nesanice. Poznato je ljekovito djelovanje stolisnika i kod ženskih bolesti, primjerice mioma, bolesti jajnika, cista, grčeva, bijelog pranja i amenoreje, a djeluje i kod pojačanih menstrualnih krvarenja, izostanka menstruacije i menstrualnih grčeva. Rabi se kod dijabetesa i glavobolje, kao osvježivač organizma, kod bolova leđa, malarije, protiv proljetnog umora, lošeg zadaha iz usta, smanjuje znojenje, tresavicu i zubobolju.
Stolisnik ne smiju uzimati oboljele osobe koje imaju izraženu alergiju na stolisnik i imaju komplikacije sa žuči, jetrom i čirom na želucu te su izrazito slabog želuca.
Alergije na stolisnik su moguće kod osjetljivih alergičnih osoba, na dodir, kao i kod konzumiranja većih količina čaja i tinkture stolisnika. Veće doze stolisnika štete trudnicama jer je stolisnik stimulant maternice, a šteti onima koji boluju od epilepsije.


Poslednji izmenio dana Sub Jun 02, 2007 2:45 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Elly
Admin
Elly


Broj poruka : 73
Datum upisa : 26.03.2007

STOLISNIK (Achillea milleofolium) Empty
PočaljiNaslov: Da li....   STOLISNIK (Achillea milleofolium) Icon_minitimeSre Maj 30, 2007 11:10 pm

... je ovo biljka poznata pod imenom hajdučka trava?! cvike
Nazad na vrh Ići dole
https://elly.niceboard.com
lakky
moderator



Broj poruka : 35
Datum upisa : 31.03.2007

STOLISNIK (Achillea milleofolium) Empty
PočaljiNaslov: Hajdučka trava ili stolisnik   STOLISNIK (Achillea milleofolium) Icon_minitimeSub Jun 02, 2007 2:52 pm

Pozdrav ti Elly!
Kod postavljanje slika od biljke obecao sam naknadno
postaviti i opsiran opis o njegovoj ljekovitosti!
Obećanje izvrsih! U pravu si! U mnogim krajevima u Srbiji se
se zove i hajducka trava.
Pozdrav ti! Lakky
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





STOLISNIK (Achillea milleofolium) Empty
PočaljiNaslov: Re: STOLISNIK (Achillea milleofolium)   STOLISNIK (Achillea milleofolium) Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
STOLISNIK (Achillea milleofolium)
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Samo veselo! :: Dobrodošli! :: Herbarij-
Skoči na: