Samo veselo!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Samo veselo!

Druzenje
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 BRŠLJAN (Hedera helix)

Ići dole 
AutorPoruka
lakky
moderator



Broj poruka : 35
Datum upisa : 31.03.2007

BRŠLJAN (Hedera helix) Empty
PočaljiNaslov: BRŠLJAN (Hedera helix)   BRŠLJAN (Hedera helix) Icon_minitimeSre Sep 26, 2007 7:17 pm

BRŠLJAN (Hedera helix) DSC03809
Bršljan ili Hedera helix još je poznat pod nazivima barsijan, beštran, bršljen, brštan. Rijetko koja biljka ima toliko naziva i simbola te je u svojoj prošlosti bila simbol besmrtnosti, životne snage i radosti kod starih Grka, a pjesnicima je predstavljao vječnu ljubav i odanost. Dioskurid bršljan rabi kao lijek za sve bolesti.
To je trajna, drvenasta i zimzelena biljka penjačica koja naraste i do 50 m dužine. Zeleni trajni kožasti listovi na licu tamnozeleni, a na naličju svijetli, srcolikog su varijabilnog oblika i spiralno raspoređeni. Cvijet je zelenkasto-žute boje, dvospolan i tvori štitasti cvat. Plodovi su bobe u mladosti zelene, a kad sazriju u proljeće crne.
Cvate od listopada do studenog. Svježi list nema naročitog mirisa i gorkog je okusa. Osušeni list je gorkog i neprijatnog okusa. Bršljan susrećemo kao ukrasnu biljku po zidovima kuća i okućnica te na raznom drveću, a ponegdje osvaja i cijele dijelove šuma.

Otrovna i ljekovita biljka
Za lijek sakupljamo list od proljeća do jeseni, ponekad i cvijet u listopadu, plod u proljeće kad sazrije. Rjeđe se bere kora, tanke grančice i gumena smolu koja curi iz ozljeđenog mjesta i otvrdne na biljci.
Kad je riječ o otrovnoj biljci oduvijek me je privlačila vanjska uporaba biljke dok sam se za unutarnju primjenu rijetko odlučivao. Kod bršljana možemo sa sigurnošću reći da je biljka izvanrednih ljekovitih djelovanja ali uz najveći mogući oprez i pridržavanje dane recepture.

Ljekovitu uporabu bršljana rabimo za unutarnju primjenu kod liječenja dišnih organa kao dobar sekretolik, kod raznih grčeva kao spazmolitik, za liječenje bolesne žuči, kod oboljenja krvnih žila, kod oboljenja mjehura i mokraćnih putova, kod jakih i neredovitih menstruacija i bijelog cvijeta, vodenih bolesti, katara pluća, želuca i crijeva, kod dekontaminacije nakon konzumiranja pesticida i radioaktivnog zračenja, kod reumatskih oboljenja i kožnih oboljenja.
Za liječenje navedenih oboljenja rabimo čajni oparak od listova bršljana.

Protiv čireva i celulita
U vanjskoj primjeni bršljan rabimo za liječenje raznih čireva i oteklina, teških opeklina, reumatskih teškoća, gihta, raznih bolova kao prirodni analgetik, za odstranjivanje ušiju, gnjida, grinja i raznih gljivica, gnojnih rana koje teško zarašćuju, otečenih nogu, rahitisa, škrofuloze; itd.

Svježi sok iz stabljike dobar je afrodizijak, a ušmrkan u nos liječi polipe. Bršljan je poznata biljka u kozmetici lica i tijela jer se oblozi od bršljanovog lišća s uspjehom primjenjuju u liječenju celulitisa kao i raznih kožnih nečistoća. U obliku kaše zgnječeni list stavljamo na kurje oko.

Čaj za liječenje mokraćnih organa i puteva, žutice, vodene bolesti, dišnih organa, katara pluća, želuca i crijeva priprema se od 2 jušne žlice usitnjenog bršljana koje kuhamo 5-10 minuta u 1 l vina, poklopimo, pustimo da odstoji pola sata i procijedimo. Pije se po 1 mala čašica tri puta dnevno.

Čaj za vanjsku uporabu služi za liječenje raznih nametnika na koži, protiv bolova, celulita, za pripremu obloga i grgljanje. Priprema se tako da 1 šaku lišća bršljana kuhamo u 1 l vode 5 minuta, poklopimo, pustimo da odstoji pola sata i procijedimo.

Čaj rabimo za ispiranje oboljelih dijelova tijela.

Autor I. Lesinger, homeopata, preneseno iz Novog lista
Nazad na vrh Ići dole
 
BRŠLJAN (Hedera helix)
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Samo veselo! :: Dobrodošli! :: Herbarij-
Skoči na: