Krompir (Solanum tuberosum L.) pripada Obitelji pomočnica (Familia Solanaceae). Farmakopejski naziv mu je Amylum Solani. Prirodni je abortiv, antiasmatik, antiinflamatorik, antisapzmodik, arterosklerotik, dijetik, dijabetik, diuretik, emetik, kozmetik, laktagog i laksativ.
Druga imena su mu kompir, krumpir, krtola, krumpjer, kumpir. Engleski naziv mu je potato; njemački erdapfel, kartoffel; francuski pomme de terre; talijanski patata.
Otrov ili lijek
Je li krompir lijek? Mnoga pitanja o krompiru, pogotovo o njegovoj ljekovitosti kao i otrovnosti bila su predmet razgovora stručnjaka nutricionista, makrobiotičara, ekobiotičara, naturopata, kao i građana raznih zanimanja. Makrobiotičari ga odbacuju s tvrdnjom da su svi dijelovi biljke krompira otrovni, a i sam gomolj ako nije potpuno sazrio sadrži otrov (solanin). Isto tumačenje daju i za rajčicu. Ekobiotičari preporučuju da se namirnice kao što su ugljikohidrati ne miješaju s bjelančevinama, odnosno savjetuju da se ugljikohidrati uzimaju s raznim povrćem i masnoćama, a takvo pravilo vrijedi i za bjelančevine.
Nutricionisti za krompir kažu da predstavlja idealnu namirnicu s kojom je moguće živjeti bez uzimanja ostalih namirnica. Gdje je istina? Istina je svakako u pravilnoj uporabi krompira.
Oblozi liječe kožu
Danas krompir predstavlja idealnu namirnicu u pripremi raznih dijetoterapija, naročito onih koje se odnose na oboljenja unutarnjih organa.
Pire od krompira bez soli ili s vrlo malo soli i malo masnoće predstavlja dijetalni obrok kojeg podnose i najteži bolesnici, obrok koji je lako probavljiv te direktno djeluje na peristaltiku, kao i na višak želučane kiseline koju upija i odvodi iz želuca. U liječenju gastritisa, glikozurije, hepatitisa kože i ekcema, pire od krompira predstavlja lijek.
U ishrani dijabetičara krumpir predstavlja osnovu za pripremu pojedinih jela te povoljno utječe na cijeli metabolizam. Krompir pojedinim dijabetičarima ponekad predstavlja jedinu hranu koju uzmaju.
U kozmetici krompir ima svojstvo upijanja raznih štetnih tvari iz kože, kao i ljekovito svojstvo umirivanja bolova nadražene kože. Oblozi od krompira, koji se pripremaju na razne načine, staro su oprobano narodno sredstvo u liječenju.
Laksativno djelovanje
Ljekovito djelovanje krompira u kozmetici lica i tijela koristimo kod raznih kožnih nečistoća (ekcema, lišaja, itd.), kao i kod oštećenja kože (ispucala koža, žuljevi, divlje meso, opekline, udarci, ujedi itd.). Visokovrijedni sastojci u krompiru i njegova laka probavljivost povoljno utječu na liječenje jetre jer ne opterećuju njene funkcije nego djeluju na pročišćavanje jetre, što je od velike važnosti u primjenama dijeta s krompirom. Laksativno djelovanje krompira opisano je u receptu i dobro je poznavati to njegovo obilježje jer je prirodni laksativ koji ne stvara navike kao ostala laksativna sredstva. Uporaba krompira u ishrani koristi oboljelima od srčanih oboljenja jer povoljno djeluje na rad srca i ujedno ga rasterećuje.
Ljuska ili kora krompira je dobro sredstvo za detoksikaciju cijelog organizma te se rabi kod težih bolesti (na Zapadu postoji tradicija liječenja tumora čajem od kore krompira itd.) u obliku čaja od kore krompira.
Ljekoviti sadržaj
Energetska vrijednost krompira na 100 g je 357 kJ ili 85 k cal., bjelančevine 2 %, masti 0,1 %, ugljikohidrata 18,9 %, najviše škroba. Škrob u sirovom stanju je teško probavljiv, što je i razlog da se krompir ne jede sirov. Od vitamina ima C, B 1, B 2, B 6, B 9, P P i K. Vitamin C se kuhanjem gubi. Od minerala ima bakra, cinka, fosfora, kalcija, mangana, željeza, a od kiselina jabučnu i mliječnu. Od ugljikohidrata jedan dio je sadržan u obliku šećera i dekstrina. Kora krompira sadrži flor (sprečava karijes).
Toksičnost:
Solanin je toksična tvar u krompiru, ima ga u zelenim dijelovima biljke, a najviše u mladim nezrelim plodovima. Solanin se kuhanjem razara/rastvara.
Opasan krompir koji klija
Jedenje krompira koji klija može dovesti do većih ili manjih želučanih teškoća. Jedan do dva sata nakon jela može doći do povraćanja, jer se povraća žuč i obojeni sadržaj želuca. Javlja se začepljenost, bezvoljnost i iscrpljenost. Ima slučajeva da kod trovanja solaninom nastupi smrt, kod pune svijesti i bez bolova. Zato oprez kod korištenja krompira koji klija i krompira kojemu su pojedini dijelovi zeleni.
Iz povijesti
Domovina krompira je Južna Amerika (Ande, Bolivija Čile), a u Evropu (Španjolska) stiže polovinom 16. st. kao ukrasna biljka. Kao rijetka i skupocjena biljka uzgajala se u samostanima i u kućama bogataša. Jestivost gomolja krompira slučajno je otkrivena. Kad su paljena polja krompira zbog velikih trovanja plodovima krompira (sjeme otrovno), ispečeni gomolj zamirisao je gladnom palitelju i put krompira bio je otvoren za Evropu.
Zlatna pravila
Da bismo u potpunosti spoznali hranjivost i ljekovitost krompira, moramo se potruditi upoznati i pravilnu uporabu krompira u pripremanju raznih dijetalnih jela, kao i njegovu uporabu u pripremi pojedinih recepta. Jedno od bitnih pravila u poznavanju krompira je svakako činjenica da domaćica danas poznaje razne vrste krompira koje se međusobno razlikuju po sadržaju visokovrijednih sastojaka. Evo nekih zanimljivih podataka o krompiru.
* Krompir hrapave i ružičaste ljuske ima više škroba te je pogodan za pripremu tijesta od krompira.
* Krompir glatke i ljubičaste ljuske ima manje škroba te je pogodniji za pripravljanje jela.
* Ako krompir razrežemo i on ima bijelu boju i jako je sluzav, tada on sadrži više škroba od onog koji je suh kad ga se razreže.
* Krompir je najbolji i najljekovitiji ako je kuhan ili pečen u ljusci.
* Ako krompir gulimo, to činimo što tanje.
* Oguljeni i izrezani krompir stavljamo u toplu, a ne u hladnu vodu jer tako neće izgubiti svoju ljekovitost.
* Krompiru koji klija ili je zelene boje potrebno je klice odstraniti i izrezati zeleni dio krompira.
* Krompir može biti opasan za jelo ako kuhamo krompir koji klija ili ako je zelen jer u takvom obliku krompir ne gubi solanin kojega ima u povišenom postotku te može doći do trovanja.
Sok
Priprava soka od krompira: Krompir operemo i naribamo. Stavimo naribani krompir u lanenu krpu i stiskanjem iscijedimo sok koji uzimamo uvijek svježe pripremljen. Krompirov sok možemo dobiti i upotrebom sokovnika s centrifugom.
Gastritis
U liječenju gastritisa, danas jedne od najraširenijih bolesti, krompirov sok predstavlja jedno od prirodnih sredstava za liječenje. U terapiji uzimamo po 1 žlicu soka krompira razrijeđenog s malo vode, pola sata prije doručka, ručka, večere.
Čir želuca i dvanaesterca
Krompirov sok najzornije pokazuje ljekovito djelovanje krompira u liječenju tog oboljenja. U terapiji uzimamo pola decilitra soka ujutro natašte i pola decilitra soka krompira pola sata prije ručka. U liječenje uvodimo i krompirovu juhu koju pripremamo tako da krompir izrežemo na kockice i kuhamo 20 minuta, a pred kraj kuhanja dodamo sitno sjeckani peršin i malo morske soli.
Hepatitis ili upala jetre
Kod jetrenih oboljenja krumpir predstavlja namirnicu koja ne opterećuje funkcije jetre već pomaže u pročišćavanju jetre od štetnih tvari.
Uputstvo za upotrebu: Ujutro natašte uzeti 0,5 dl soka krompira i piti u gutljajima (razrijeđen vodom ili sokom mrkve), dva puta dnevno jesti juhu od krompira s peršinom, dva puta na dan salatu od krompira s maslačkom, začinjenu s dosta peršina i luka, malo maslinovog ulja i soka limuna. Kod težih oboljenja jetre s pojavom ascitesa juha se priprema bez soli, a pojačava se korijenom peršina i celera, kao i sjeckanim lišćem koje dodajemo pri kraju kuhanja. Kod liječenja ciroze, uz terapiju, dodajemo i sokove od cikle, kupusa i crne rotkve.
Kronična začepljenost
Kod liječenja kronične začepljenosti terapiju s krompirom provodimo na sljedeći način: ujutro jedemo pečeni krompir s korom, za ručak i večeru krompir u obliku pirea, kaše ili juhe.
Ovu recepturu koristimo sve dok se ne normalizira pražnjenje crijeva. Ovakvom terapijom postižemo da se pražnjenje crijeva odvija bez bolova i grčeva.
Oblozi
Hladan oblog: Sirove kriške krompira stavljene na bolna mjesta, oduzimaju vrućinu (vruće glave, glavobolje, razne opekline itd.).
Vrući oblog: Kuhani krompir izgnječimo i stavljamo na mjesta koja liječimo (ozebline, promrzni udovi, reume, giht itd.).
Kupke
Kupke od krompira koristimo kod reumatičnih otečenih udova, kao i kod napadaja gihta. Kupke pripremamo tako da naribani krompir prelijemo kipućom vodom i time peremo oboljela mjesta.
Kozmetika
Sokom krompira možemo mazati sva mjesta na koži, naročito razne ekceme i kožne nečistoće. Sok nanosimo na oboljela mjesta i ne peremo nego ostavimo da se osuši i kasnije namažemo maslinovim uljem ili drugim mastima. Najpoznatija terapija za dobivanje lijepog tena je uzimanje jela od ribane jabuke i ribanog krompira. Izmiješana kaša jabuke i krompira uzima se jednom na dan tijekom 1-3 tjedna, kad se počnu pokazivati rezultati.
Korišten tekst od homeopate I. Lesingera